66th CPC - Event Hub
(c) Matthew Salik
Parliament

National Assembly of The Gambia

Rt Hon. Fabakary Tombong Jatta, MP, Speaker of the National Assembly
CPA Gambia Branch President
National Assembly of the Gambia assemblyspeakerftj@gmail.com
Momodou A. Sise, Clerk of the National Assembly
CPA Gambia Branch Secretary
National Assembly of the Gambia assembly.clerk@yahoo.co.uk; momodousisej@gmail.com

Joined the Commonwealth:18 February 1969

CPA Branch formed:1 January 1949

Unicameral/Bicameral: Unicameral

Parliament website: click here

Number of Departmental/Ministry Oversight Committees: Awaiting update


Articles in The Parliamentarian (2013 to present):


 

Key Facts

Flag
Population
1,797,860
Date of Independence
18 Feb 1965
CPA Branch Formed
01 Jan 1949
Voting Age
18
First Parliament
15 Dec 1992
Seat of Parliament
Banjul