The Academy
Parliament

Legislature of Jammu and Kashmir

Joined the Commonwealth: 15 August 1947

CPA Branch Formed: 1 January 1973

Unicameral/Bicameral: Unicameral  - Legislative Assembly (89)

Parliament/Legislature Website: Jammu and Kashmir Legislative Assembly 

Standing Orders:


Committees:

Number of Departmental/Ministry Oversight Committees:

Number of Joint Committees (if bicameral):

Names of House Management (such as Privileges or Procedure) Committees: 



Articles in The Parliamentarian (2013-2021):

Mr. M Ramzan
Branch Secretary
Legislature of Jammu and Kashmir secyla@rediffmail.com

Key Facts

Population
12,548,926
Date of Independence
15 Aug 1947
CPA Branch Formed
01 Jan 1974
Voting Age
18
First Parliament
26 Jul 1957
Seat of Parliament
Srinagar & Jammu (alternating every six months)