The Academy
Parliament

Parliament of Kiribati

Hon. Tangariki Reete, Speaker of Parliament
CPA Kiribati Branch President
Parliament of Kiribati speaker@parliament.gov.ki
Eni Tekanene, Clerk of Parliament
CPA Kiribati Branch Secretary
Parliament of Kiribati clerk@parliament.gov.ki

Joined the Commonwealth: 12 July 1979

CPA Branch formed: 1 January 1968

Unicameral/Bicameral: Unicameral (Maneaba ni Maungatabu)

Parliament/Legislature website: Parliament of Kiribati

Number of Departmental/Ministry Oversight Committees: 1 (Public Accounts). The Maneaba may establish at the beginning of each term more than one Standing Committee.


Names of House Management (such as Privileges or Procedure) Committees: Business; Privileges.


Articles in The Parliamentarian (2013-2021):


 

Key Facts

Flag
Population
100,743
Date of Independence
12 Jul 1979
CPA Branch Formed
01 Jan 1968
Voting Age
18
First Parliament
01 Jan 1977
Seat of Parliament
Ambo, Tarawa