The Academy
Parliament

Legislature of Rajasthan

Dr C. P. Joshi, Speaker of the Legislative Assembly
CPA Rajasthan Branch President
Rajasthan Legislative Assembly speaker-rajassembly@nic.in
Mr Sanyam Lodha, Clerk of the Legislative Assembly
CPA Rajasthan Branch Secretary
Rajasthan Legislative Assembly secretary-rajassembly@nic.in; cpa-rj@nic.in

Joined the Commonwealth: 15 August 1947

CPA Branch Formed: 1 January 1959

Unicameral/Bicameral: Unicameral - Legislative Assembly (200)

Parliament/Legislature website: Rajasthan Legislative Assembly 

Standing Orders: Click here

Key Facts

Population
68,621,012
Date of Independence
15 Aug 1947
CPA Branch Formed
10 Aug 1959
Voting Age
18
First Parliament
23 Feb 1952
Seat of Parliament
Jaipur